Nätverk för sjuksköterskor inom bröstcancervård

Kontaktperson: Katarina Hammarlund
e-post: katarina.hammarlund@karolinska.se
tel: 070-736 27 63

Fakta
Nationella nätverket för sjuksköterskor inom bröstcancervård bildades 2001. Nätverket arbetar som en självständig, professionell grupp inom Sjuksköterskor i Cancervård. Nätverket har en ledningsgrupp som består av två ledamöter från varje region och en representant från Regionalt cancercentrum Stockholm – Gotland. Ledningsgruppen träffas två gånger per år och har regelbundet telefonmöten. Nätverket arrangerar årliga utbildningsdagar, vartannat år i samband med State of the Art Bröstcancer konferensen (SOTA). För deltagande i dessa utbildningsdagar krävs det medlemskap i Sjuksköterskor Cancervård.

Syfte och mål med nätverket

Arbeta för hög kvalitet av vården för patienter med bröstcancer genom att:

  • Fungera som en kunskapsbank för personal inom bröstcancervård genom att inhämta, utveckla och sprida kunskaper, erfarenheter och idéer inom intresseområdet
  • deltar i utvecklingen av vårdprogram för omvårdnad inom bröstcancer och utveckling av Socialstyrelsens nationella riktlinjer och framtagande av kvalitetsindikatorer samt genom utbildningsdagar och SOTA.
  • Verka för ett nationellt utbyte och samarbete inom området genom samverkan med BRO, regionala nätverk och Svenska bröstcancergruppen.
  • Utforma ett internationellt utbyte med sjuksköterskor inom bröstcancervård.

Ledningsgruppen

Södra
Karina Sandström
e-post: karina.sandstrom@skane.se

Kala Hatti Önnerfält

e-post:kala.hattionnerfalt@skane.se

Sydöstra
Christina Arin-Åkesson
e-post: christina.arin.akesson@rlj.se

Margaretha Gunnarsson
e-post: margaretha.gunnarsson@regionostergotland.se

Västra regionen

Susanne Karlsson
e-post: susanne.ca.karlsson@vgregion.se

Stockholm/Gotland

Anna-Carin Trygve
e-post: anna-carin.trygve@sodersjukhuset.se

Katarina Hammarlund
e-post: katarina.hammarlund@karolinska.se

Charlotta Lönnqvist
e-post: charlotta.lonnqvist@sll.se

Uppsala/Örebroregionen

Elisabeth Rados
e-post: elisabeth.rados@ltv.se

Lena Asp
e-post: lena.asp@akademiska.se

Norra

Maria Sandberg
e-post: maria.sandberg@vll.se

Jeanette Karlsson
e-post:jeanette.karlsson@vll.se

Patientrepresentanter

Maria Areskoug, bröstcancerföreningen

Carin Tagerfeldt, Amazona

Kärstin Lindblom Sandqvist, bröstcancerföreningen Johanna

Vårdforskning

Yvonne Wengström

Institutionen för neurobiologi, vårdvetenskap och samhälle. Sektionen för omvårdnad.

e-post: yvonne.wengstrom@ki.se

Leave a Reply